fbpx Góra

10 darmowych systemów zarządzania treścią - czyli najlepsze CMS - Binarest

26 kwietnia 2022 Bartosz Idzikowski

Co to jest CMS? W dosłownym tłumaczeniu jest to właśnie tytułowy system zarządzania treścią (Content Management System), a jego celem jest głównie ułatwienie nam budowania i modyfikowania treści na stronach internetowych. Posiada on kilka cech, które sprawiają, że jest on przystępny nie tylko dla programistów, ale również dla informatycznych laików. Jego celem jest przygotowanie dla nas łatwego w obsłudze i intuicyjnego gruntu do pracy. Ciężko wśród nich zrobić ranking najlepszych/najgorszych, ale jak najbardziej można powiedzieć sobie o tych, które zaskarbiły sobie największe rzesze fanów. Przedstawiamy 10 darmowych systemów zarządzania treścią.

WordPress

Jeśli chodzi o popularność, to lider jest tylko jeden. Darmowy, prosty w obsłudze, dający nam wiele możliwości w edytowaniu treści czy dopasowywaniu wtyczek, które będą dla nas priorytetowe. Nadaje się on do wielu zadań. Od tworzenia blogów, po strony publicystyczne – po prostu uniwersalny. W Polsce prawie ¾ CMS-ów jest zbudowanych właśnie w oparciu o WordPressa.

Joomla

Mniej intuicyjny od poprzednika, ale równie wielofunkcyjny. Co ważne, również nie wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania. Daje nam możliwości w zakresie tworzenia własnych rozszerzeń oraz daje nam większe pole do popisu w zakresie motywów strony.

Drupal

Tutaj już zaczynają się schody. Zdecydowanie bardziej profesjonalny od dwóch pierwszych i przystosowany do działania w ramach instytucji takich jak banki, witryny państwowe czy samorządowe. Z pewnością znajduje się w “topce”, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale idzie to w parze z jego skomplikowaniem.

Typo3

Mniej popularny, ale to w cale nie ujmuje mu na funkcjonalności. Skierowany głównie do przedsiębiorstw oraz korporacji. Świetnie sprawdzi się w e-commerce oraz w budowie intranetu dla firmy.

Ghost

Jeśli naszym pierwszym wyborem przy tworzeniu bloga nie był WordPress, to z pewnością Ghost stanie się naszą alternatywą. Jest on nastawiony nie tyle na funkcjonalność strony, co przede wszystkim na szeroki wachlarz możliwości edytowania tekstów.

dotCMS

Zdecydowanie system nakierowany na osoby, które programowanie mają w jednym palcu. Natomiast jeśli jest to twój konik, a twoim celem jest odpowiednie zarządzanie danymi, to jest to wybór idealny dla Ciebie.

Grav

Niby system do zarządzania treścią, ale nie do końca. Dlaczego? Ano dlatego, że nie potrzebuje on bazy danych do funkcjonowania. Jego celem jest jak najszybsze działanie, więc jego funkcjonalność jest ograniczona do koniecznego minimum.

Neos

Podobnie jak Grav, Neos również stawia na szybkość przy jednoczesnym minimalizmie, ale jest bardziej rozbudowany, tak by spełniać podstawowe potrzeby blogerów, redaktorów jak i programistów.

Textpattern

Kolejny minimalistyczny, ale zarazem funkcjonalny system. O ile Neos jest skierowany bardziej do indywidualnych podmiotów, o tyle Textpattern dobrze się sprawdzić w dziale małych i średnich przedsiębiorstw. Posiada podstawowy zestaw wtyczek i motywów, który w zupełności wystarczy w początkowej fazie rozwoju biznesu.

Umbraco

I na koniec gratka dla osób, które znają się na programowaniu oraz lubią wykazać się swoją inwencją twórczą. Dzięki swobodnemu dostępowi do kodu systemu bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli pozytywnie zaskoczyć wachlarzem możliwości, jaki oferuje Umbraco.

Jak zatem da się zauważyć, podczas wybierania CMS musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim rozeznać własne potrzeby oraz możliwości. Jeśli nie znamy się na programowaniu, to nie rzucajmy się na głęboką wodę. Z kolei jeśli cenimy sobie uniwersalność to z pewnością wybierzemy WordPressa. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy i jak bardzo zaawansowani w tym temacie jesteśmy. Naszym zdaniem powyższa lista zawiera 10 darmowych systemów zarządzania treścią, obok których nie można przejść obojętnie. Po więcej ciekawostek zapraszamy do Binarest.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe