fbpx Góra

Czym jest fulfillment? - Binarest

5 marca 2022 Bartosz Idzikowski

Z pewnością każdy, kto rozpoczął swoją przygodę z branżą eCommerce oraz sklepem internetowy, musi prędzej czy później zderzyć z hasłem „fulfillment”. Czym jest fulfillment? Dlaczego będzie on dla nas kluczowy w rozwoju dalszej działalności? I czemu pozwoli nam on oszczędzić nie tylko czas, ale również i pieniądze? O tym wszystkim w dalszej części.

Definicja fulfillmentu

Zaczynając od samej definicji tego słowa – to nic innego jak przekazanie zewnętrznemu partnerowi obsługi logistycznej naszych zamówień. I co? To wszystko? Nie, nie do końca. Otóż to dopiero początek. Jak wiadomo, sklep internetowy nie jest w stanie funkcjonować dobrze, na szeroką skalę, bez odpowiednio rozwiniętej logistyki. Dlatego właśnie wiele firm e-commerce decyduje się przekazać te zadania firmom, które się w tym specjalizują.

Jednak nie jest tak, że w momencie przekazania produktu kończy się nasza praca. W końcu to na nas spoczywa odpowiedzialność przy wyborze firmy dostawczej, a sposób i szybkość dostarczenia produktu do klienta będzie świadczyć przede wszystkim o nas, jako sprzedawcy.

Fulfillment lekiem na wszystko?

I tak i nie. Jak każdy model ma on swoje wady i zalety. Z pewnością obok niego możemy wymienić jeszcze dwa, najbardziej popularne i praktykowane, sposoby dostarczania naszych produktów do klientów.

Dropshipping – model wygodny, choć niepozbawiony wad. W tym wypadku nie mamy potrzeby posiadania ani magazynu, ani nawet towaru, który oferujemy. Wadą jest jednak to, że nigdy nie mamy gwarancji, że produkt przez nas oferowany będzie dobrej jakości i czy w ogóle będzie na stanie.

Posiadanie własnego magazynu – najprostszy sposób, choć wymagający sporych inwestycji. Sami magazynujemy nasze produkty i sami realizujemy zamówienia, co wiąże się też z brakiem ewentualnych komplikacji z informacją o dostępności towarów. 

Fullfilment jest swego rodzaju alternatywą do obu tych rozwiązań. Z jednej strony mamy pełną kontrolę nad sklepem i towarem, a z drugiej całą kwestię logistyczno – dostawczą oddajemy w ręce firmy z outsourcingu. 

Wady i zalety

Jak każdy system, tak i ten posiada swoje dobre jak i złe strony. Z pewnością jednym z największych udogodnień jest niski koszt magazynowania naszych towarów. Ograniczamy opłaty za magazyn oraz pensje pracowników. Ponadto sama logistyka będzie również znacznie usprawniona, a wysyłka towaru i jej dostarczenie zajmą mniej czasu. Do tego same koszta przygotowania produktów do wysyłki są oddelegowane do firmy logistycznej. Dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu na marketing oraz generowanie sprzedaży.

Należy natomiast pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich. Tyczy się to przede wszystkim sklepów bardzo małych, jak i bardzo dużych. Mniejszych mogą pochłonąć koszty korzystania z firmy logistycznej. Z kolei wielkie firmy za bardziej korzystne uznają własne magazynu. Jest to więc rozwiązanie najlepsze dla rozwijających się sklepów.

Zatem czy warto zainteresować się tym rozwiązaniem? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w stadium rozszerzania naszej działalności.

Binarest świadczy usługi doradcze, więc chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące powyższej usługi.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe