fbpx Góra

Dlaczego Google Shopping nie sprzedaje?

19 listopada 2021 Bartosz Idzikowski

Dlaczego Google Shopping nie sprzedaje? Z pewnością, na pierwszy rzut oka, takie pytanie może się wydać trochę dziwne. Jak to nie sprzedaje? Przecież co wpisuję jakiś produkt w wyszukiwarce Google, to na pstryknięcie palcem pojawiają mi się proponowane produkty. Należałoby zatem spytać „co jest nie tak?” Odpowiedź nie jest jednoznaczna i można ją rozdzielić na część techniczną tego zagadnienia oraz coś, co złośliwi lubią nazywać psychologią kuchenną, ale o tym poniżej.

Czym jest Google Shopping

No dobrze, ale czym jest ten cały Google Shopping? Mówiąc najprościej, to promocja produktów sklepów internetowych za pośrednictwem wyświetlanych przez Google reklam podczas poszukiwań produktu pod konkretną frazą. Wtedy tuż nad wynikami wyszukiwania wyświetlają nam się potencjalne produkty, które pasują do szukanego hasła, a po kliknięciu przekierowuje to nas do konkretnej witryny. Proste? Proste.

Oczywiście to nie jest tak, że Google robi to z dobroci serca. Co to, to nie. Jest to po prostu inna forma reklamy, za którą oczywiście musimy zapłacić, jeśli korzystamy z tego typu rozwiązania.

Po pierwsze…

I tutaj przechodzimy już do problemów technicznych, z jakimi możemy się zatknąć w przypadku tej formy promocji oferty. Jak już wcześniej zostało napisane, nie jest to opcja darmowa. Jak za każdą inną reklamę, tak i tutaj musimy sypnąć nieco pieniędzy. Ponadto Google często zachęca nas byśmy to od razu połączyli z kampanią Google Ads, gdyż w teorii zwiększy to szanse na pozyskanie potencjalnego klienta.

Po drugie…

Po drugie, nie jest to forma sprzyjająca każdej działalności. W szczególności jest to dobre dla firm prowadzących sprzedaż detaliczną. Dodatkowo jeśli już chodzi o sam wygląd reklamy, to warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie ogłoszenia są robione, mówiąc kolokwialnie, na „jedno kopyto”. Zdjęcia jak i opisy muszą być zachowane w narzuconej proporcji oraz mają ograniczone miejsce na opis. To powoduje, że nierzadko ogłoszenia wyglądają bliźniaczo w stosunku do siebie, co wcale nie pomaga klientowi z wyborem.

Należy również pamiętać o tym, że na wyświetlanie się naszej reklamy wpływa wiele czynników. Budżet jaki na to poświęciliśmy, trafność wyszukiwania określonej frazy, cena produktu czy też ustawienia lokalizacji. Z tych wszystkich, to chyba cena jest kwestią najbardziej dyskusyjną, a to z prostego powodu. Otóż wygra ten, kto da więcej. Tym samym zazwyczaj, jako pierwsze wyświetlają nam się reklamy od tych największych sprzedawców, a dopiero gdzieś po rozwinięciu ofert ukazują nam się te od mniejszych konkurentów. A z tym rozwijaniem to jest trochę jak z drugą stroną wyszukiwarki Googla. Mało kto tam zagląda.

Ostatnia kwestia

Ostatnim pozostaje wspomniana wcześniej kuchenna psychologia, choć jest w tym ziarno prawdy i z pewnością każdy z nas miał tak nie raz. O co chodzi? W pewnym sensie o nasze, jako klientów, podejście do zakupów. Kiedy poszukujemy danego produktu, to mniej więcej mamy przed oczyma obraz jakiegoś sklepu, bądź portalu, z którego mamy zamiar skorzystać. 

Przykład pierwszy z brzegu. Kiedy chcemy zakupić auto, to nie wpisujemy w wyszukiwarce „kupię samochód marki X”, tylko od razu przechodzimy do konkretnej strony, która jest nakierowana na tę właśnie gamę produktową. W przypadku samochodów na 90% większość z nas wybierze Otomoto.

Jeszcze inny przykład, to kiedy szukamy jakiegoś pomysłu, by kupić jakiś mebel do naszego pokoju, to rzadko kiedy rozpoczynamy i kończymy poszukiwania w przeglądarce, lecz przechodzimy bezpośrednio do witryny danego sklepu z meblami lub na przykład na Allegro i tam filtrujemy nasze wybory.

Rozsądnie wydawaj budżety

Już wiadomo o jaki tu odruch psychologiczny chodzi? O wygodę i siłę przyzwyczajenia właśnie. Pomimo tego, że Google Shoppping podrzuca nam pod nos wiele rozwiązań, to my sami już z góry wiemy, gdzie chcemy szukać danego produkty i zazwyczaj, po prostu, omijamy te reklamy wzrokiem.

Po wzięciu pod uwagę tych wszystkich rzeczy należy sobie zadać pytanie czy faktycznie Google Shopping będzie tym, czego poszukujemy. Dodatkowo sami zastanówmy się, jak często ta forma sama do nas przemówiła, a ile razy minęliśmy się z nią podczas poszukiwań interesujących nas produktów. Jeżeli kampanie mają być rentowne zleć to specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Binarest chętnie Ci pomoże. Czy już wiesz dlaczego Google Shopping nie sprzedaje?

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe