fbpx Góra

22 września 2023 Bartosz Idzikowski

Nie ma jednej skutecznej metody na sukces w mediach społecznościowych. Działając w sieci należy postawić sobie szereg pytań. Jednym z najważniejszych jest: jak często powinniśmy dzielić się treściami, aby przyciągać nowych oraz utrzymać stałych użytkowników? Chociaż istnieje mnóstwo porad dotyczących częstotliwości postów na platformach takich jak Facebook czy Instagram, nie ma jednego sprawdzonego przepisu, gdyż skuteczność zależy od wielu indywidualnych czynników.

Konsekwencja w komunikacji

Konsekwencja w komunikacji - Binarest
Liczy się konsekwencja w komunikacji

Aby zakotwiczyć markę w umysłach odbiorców, kluczem jest regularne pojawianie się na ich ekranach w mediach społecznościowych. Oznacza to, że nowe treści powinny być publikowane w momencie, gdy poprzednie zaczynają zanikać. Trwałość postów jest zmienna i zależy od różnych aspektów, takich jak charakter platformy, zaangażowanie odbiorcy, rozmiar profilu czy rodzaj postu. Dla przykładu: tweet jest aktywny przez krótki czas, zaledwie kilkanaście minut, post na Facebooku może być widoczny przez około 6 godzin, na LinkedIn przez cały dzień, a materiały wideo na YouTube nawet przez trzy tygodnie. Czy jednak prowadząc stronę na Facebooku, powinniśmy dodawać posty 4 razy dziennie, a na Twitterze co kwadrans? Oczywiście, że nie. Takie podejście może szybko zirytować odbiorców zbyt dużą ilością informacji. Zbyt intensywne publikowanie może także sprawić, że posty będą rywalizować ze sobą o zasięg, prowadząc do tzw. kanibalizacji treści. Dążenie do masowej produkcji treści może również wpłynąć negatywnie na ich jakość. Zamiast koncentrować się na częstotliwości, lepiej postawić na regularność i spójność w komunikacji.

Wartość w komunikacji

Wartość w komunikacji - Binarest
Użytkownicy cenią wartościowe treści

W świecie, gdzie sieć aż kipi od różnorodnych informacji, kluczowym staje się wyróżnienie wartościowym kontentem. Algorytmy promują jakość nad ilość, dlatego skupienie się na tworzeniu przemyślanych, angażujących i różnorodnych treści jest bardziej opłacalne niż zalewanie odbiorców nieprzemyślanymi postami. Kluczem jest głębokie zrozumienie potrzeb swojej grupy docelowej oraz dostosowywanie się do jej oczekiwań. Ponadto, ważne jest wybieranie optymalnych momentów do publikacji – kiedy użytkownicy są najbardziej aktywni i gotowi przyswoić przekazane im informacje.

Najlepszy moment na publikację treści

Najlepszy moment na publikację treści - Binarest
Poznaj swoją społeczność

Kiedy najlepiej udostępnić treść w mediach społecznościowych? Odpowiedź jest prosta, kiedy użytkownicy najpopularniejszych platform są najbardziej aktywni. Na przykład, aktywność na Facebooku osiąga szczyt w dni robocze między 8:00 a 12:00, a zaskakująco także o 3:00 w nocy. Natomiast mniej ludzi przegląda Facebooka między 19:00 a 1:00. Instagram jest bardziej popularny w ciągu dnia roboczego, szczególnie między 10:00 a 13:00, przy czym nie zauważono tu wzmożonej aktywności nocnej, w przeciwieństwie do Facebooka. TikTok ma najwięcej widzów od wtorku do czwartku między 13:00 a 15:00. Twitter natomiast jest najbardziej oblegany rano, ze szczytem aktywności wokół 9:00 od poniedziałku do soboty. LinkedIn, o charakterze profesjonalnym, skupia użytkowników głównie w godzinach pracy, czyli od 7:00 do 16:00 w dni robocze.

Chociaż te statystyki dostarczają wartościowych informacji, najważniejsze jest zrozumienie aktywności własnej grupy docelowej. Znając ich nawyki, możemy lepiej dostosować moment publikacji, tak by treść trafiła do jak największej liczby zainteresowanych. Zamiast strzelać w ciemno, lepiej skupić się na jakości i celowym podejściu do udostępniania treści.

Popularne metody publikowania

Zamiast skupiać się na dokładnej liczbie postów, warto jest dostosowywać swoją strategię w oparciu o obserwacje i testy. Oczywiście, istnieją pewne ogólne wskazówki dotyczące częstotliwości publikacji w sieci. Na Facebooku i Instagramie zaleca się początkowo jeden lub dwa posty dziennie. Na LinkedInie – około trzy posty w tygodniu. Dla Pinterest i YouTube, jedna publikacja tygodniowo jest uważana za optymalną. Natomiast platformy takie jak TikTok i Twitter pozwalają na bardziej intensywną aktywność – odpowiednio do trzech filmików dziennie i kilkanaście tweetów. Niemniej jednak, najważniejsza jest treść, a nie liczba. Publikujmy kiedy czujemy, że mamy coś cennego do zakomunikowania naszej społeczności.

Wszystko zależy również od branży, w której działamy, od naszych celów biznesowych oraz od strategii jaką ustaliliśmy. Najważniejsze żeby wszystko było spójne.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe