fbpx Góra

strony do zbierania opinii

31 sierpnia 2021 Bartosz Idzikowski

Może zabrzmi to trochę jak truizm, ale nie od dziś wiadomo, że w ostatnich latach branża e-commerce, sukcesywnie się rozrastała. Oczywiście jest to światełkiem w tunelu współczesnych wyzwań, gdyż dzięki temu powstała branża, która jak już zdążyliśmy zauważyć, jest dosyć odporna na zawirowania gospodarcze. Stąd też coraz więcej firm postanawia działać na tym polu, co rodzi również i pewne problemy, ponieważ jak to w życiu bywa, inicjatywy dzielą się na te lepsze i te gorsze. Jak zatem nie wejść na minę? Sposobów jest kilka. Poznaj najlepsze strony do zbierania opinii.

Rankingi, czyli prosto i czytelnie

Z pewnością jednym z najbardziej klasycznych sposobów zdobywania informacji o danym sklepie czy marce e-commerce jest powoływanie się na miejsce w tabeli tychże podmiotów. Co możemy dzięki nim odczytać? Mówiąc wprost – to zależy od tego kto i jak ten ranking stworzył.

Portal Opineo.pl stosuje metodologię opierającą się o analizowanie opinii konsumentów już po dokonaniu transakcji. Jest to bardzo prosty i czytelny sposób na wykazanie, który sklep cieszy się największą liczbą pozytywnych ocen wśród klientów. To tak naprawdę jedno z pierwszych miejsc, które powinniśmy odwiedzić, jeśli chcemy znaleźć opinie o danym sklepie czy sprzedawcy.

Metody pośrednie 

Bardzo często strony, które są bazą dla sprzedających (jak na przykład Ceneo.pl czy Allegro) umożliwiają klientom pozostawianie opinii czy ocen sprzedawcą, u których dokonali transakcji. To również bardzo prosty sposób na wyrobienie sobie opinii o danym sklepie, gdyż mamy swobodny dostęp do wszelkich ocen czy też dłuższych bądź krótszych komentarzy konsumentów. Ponadto samo Allegro nierzadko oznacza poszczególnych sprzedawców, jako tych godnych zaufania.

Strona techniczna, to także wizytówka firmy

Co jednak jeśli potrzebujemy bardziej technicznych opinii, choćby na temat stosowania SEO przez dany podmiot? I na to niektórzy znaleźli rozwiązanie. Portal Sentuo.com od lat analizuje to, w jaki sposób prowadzone jest dane przedsięwzięcie w tej branży. Poddają oni sprawdzeniu nie tylko SEO, ale również takie rzeczy jak dostosowanie działania sklepu dla różnych urządzeń, podział na kategorie w samym menu sklepu czy nawet współczynnik klikalności (CTR). 

Laicko z jednym „ale”

Jeśli nie interesują nas ani rankingi, ani interesujący nas sprzedawca nie działa przy pomocy innych stron, ani nie chcemy zgłębiać kwestii technicznych, to pozostaje nam najbardziej laicki sposób, czyli zajrzenie na samą stronę danego podmiotu e-commerce. Każdy sklep lubi chwalić się pozytywnymi opiniami swoich klientów, toteż często możemy je odnaleźć na stronie głównej. Jest jednak jedno „ale”, czyli to, że nie mamy nigdy gwarancji czy właściciel danego sklepu nie wybrał jedynie tych pozytywnych opinii, a liczne negatywne mógł po prostu wyrzucić do kosza. Także ta metoda ma swoje wady, ale dalej można ją stosować. To takie przykład strony do zbierania opinii.

Opinie w Google z dużą ostrożnością

Ostatnim w tym zestawieniu i również popularnym są po prostu recenzje wystawiane bezpośrednio przy pomocy opcji serwowanych nam przez tę popularną przeglądarkę. Jednak trzeba na nią brać bardzo dużą poprawkę i mieć z tyłu głowy lampę ostrzegawczą. Dlaczego? Otóż w tym wypadku opinie może wystawić niemal każdy, często nawet osoba niekorzystająca z usług danego podmiotu. Nie raz konkurujące ze sobą firmy w ten sposób próbują zaatakować swojego potencjalnego przeciwnika na rynku. Ponadto działa to też w drugą stronę, gdyż istnieje szeroki wachlarz możliwości zakupienia sobie pozytywnych recenzji pod swoją stroną w wyszukiwarce. Także ten wybór należy traktować, jako ostateczność, ponieważ nierzadko panuje tutaj anarchia porównywalna z klasycznymi forami internetowymi.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe