fbpx Góra

Re-commerce - w kierunku zrównoważonego zakupu - Binarest

27 czerwca 2023 Bartosz Idzikowski

W erze e-commerce i szybko rozwijających się cyfrowych rynków, nowy trend zaczyna znacząco odciskać swoje ślady – re-commerce. To ewolucja, która wykracza poza tradycyjne ramy konsumpcji, pokazując, że używane nie musi oznaczać gorsze. Badania GFK wskazują, że aż 52% konsumentów docenia działania firm na rzecz zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w dobie pandemii. Coraz więcej osób zwraca uwagę na opakowania produktów, które zamawiają, szczególnie na ich ekologiczny charakter.

Czym jest re-commerce?

Re-commerce - w kierunku zrównoważonego zakupu - Binarest

Re-commerce, inaczej handel odwrotny, to praktyka kupowania i sprzedawania starych towarów za pośrednictwem specjalnie utworzonych w tym celu platform e-commerce. Firmy zajmujące się re-commerce kupują przestarzałe i niechciane produkty, odnawiają je i wprowadzają ponownie na rynek. Re-commerce można uznać za podzbiór e-commerce, koncentrujący się wyłącznie na transakcjach z udziałem towarów używanych. Może on działać zarówno w przestrzeni online, jak i offline, na dowolnej platformie, niezależnie od jej rozmiarów. Natomiast e-commerce to szerszy obszar, obejmujący zarówno nowe, jak i używane produkty.

Choć kiedyś re-commerce ograniczał się do lokalnych sklepów, ogłoszeń i targów staroci, to z biegiem czasu zyskał nowe oblicze dzięki platformom internetowym. Rynek ten oferuje różne modele biznesowe. Od sprzedaży bezpośredniej na platformach takich jak Allegro czy Olx, przez usługi wymiany i odsprzedaży, aż po oferty zniżek za stary sprzęt oferowane przez firmy elektroniczne.

Moda. Styl życia. Biznes

Re-commerce - w kierunku zrównoważonego zakupu - Binarest

Dla jednych to moda. Inni traktują to jako styl życia. Jest też grupa osób, która działa czysto zarobkowo. Motywacje stojące za re-commerce są różne. W modelu ponownej sprzedaży, sprzedawca otrzymuje nagrodę pieniężną, kupony rabatowe lub bony za sprzedaż towaru. Istnieje e-commerce solidarności, w którym sprzedający mają możliwość przekazania wartości rezydualnej towarów na cele społeczne, np. organizacjom non-profit. Kolejną „odnogą” jest eko-handel, który ma na celu efektywne zarządzanie odpadami poprzez recykling produktów o potencjale zanieczyszczającym. Re-commerce stawia zrównoważone i odpowiedzialne konsumowanie na czołowym miejscu. To trend, który ma szansę przekształcić branżę e-commerce i nasze podejście do zakupów, a wszystko to w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Czy całkowicie zrezygnujemy z kupna nowych towarów? Raczej nie. Jednak re-commerce stał się na tyle popularny wśród pokolenia Z, że może mieć znaczący wpływ na handel w najbliższych latach. W Binarest szukamy złotego środka między nowymi produktami, a używanymi. Do tego również zachęcamy wszystkich.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe