fbpx Góra

17 maja 2022 Krystian Jurkiewicz

W najbliższych dniach wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego zwana potocznie Omnibusem. Ma ona na celu zreformowanie i unowocześnienie przepisów dotyczących ochrony konsumenta. W szczególności skupi się ona na sprzedaży internetowej. Dla branży e-Commerce jest to już żółte światło, gdyż jej wejście w życie jest zaplanowane na 28 maja tego roku.

            Ma ona na celu, przede wszystkim, regulacje w zakresie promowania produktów, walkę z monopolizacją rynku oraz przeciwdziałanie nieuczciwym promocjom, tworzonym przez sklepy. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

            Pierwszą ważną zmianą będzie kwestia reklamacji zakupionych przedmiotów. Niejednokrotnie zdarzało się, że klienci nie mieli pojęcia do kogo zgłaszać się w takiej sytuacji, gdyż regulaminy często były niejednoznacznie konstruowane, co rodziło liczne problemy.

            Drugą ważną zmianą ma być walka z nieuczciwym samopreferowaniem, które już od kilku lat jest piętnowane. Teraz zarzut ten znajdzie oparcie w dyrektywach unijnych, co ma ułatwić walkę z tym mechanizmem. Kary będą mogły być nakładane nie tylko na firmy, ale również na osoby nimi zarządzające.

            Kolejną i chyba najważniejszą kwestią będzie walka ze sztucznym zaniżaniem cen przez sprzedających. Obserwacje dowodzą, że bardzo często sklepy wykorzystują okazyjne eventy (Black Friday, promocje świąteczne itp.) i bombardują potencjalnych klientów ogromnymi rabatami. Drugą stroną medalu jest jednak fakt, że nierzadko ceny tych produktów były znacząco zawyżane przed takim procederem. Skutkowało to niejednokrotnie tym, że produkty te albo wracały do ceny „bazowej” sprzed podwyżki ceny, lub nieznacznie spadały – była to zazwyczaj kwestia raptem kilku procent.

            Obecnie ma to wyglądać tak, że obok obniżonej ceny ma być wyświetlana najniższa cena danego produktu z ostatnich 30 dni. Ma to zadziałać uświadamiająco na konsumentów i jednocześnie oduczyć sprzedawców nieuczciwych praktyk.

            Same zmiany są związane także ze znaczącym wzrostem rynku e-Commerce w ostatnich latach. Wiele ma się zmienić w kwestii umów oraz klauzul, pomiędzy sprzedającym a kupującym. Celem będzie tu wymuszenie formułowania zdecydowanie bardziej prostych i przejrzystych umów, co ma zminimalizować negatywne skutki niedomówień i kruczków prawnych.

            Unia Europejska postanowiła się również pochylić nad kwestią opinii konsumentów w stosunku do przedsiębiorców. Obecnie będą oni mogli otrzymać karę za publikowanie fałszywych czy też zamówionych opinii. Dodatkowo tyczy się to również opinii pisanych przez użytkowników, którzy nigdy nie skorzystali z danego produktu. Ponadto, prawo naruszać będzie też zniechęcanie do wyrażania swoich opinii oraz usuwanie nieprzychylnych czy też negatywnych komentarzy.

            Dlatego dla przedsiębiorców najbliższe dni to tak naprawdę ostatni dzwonek na dostosowanie swoich przepisów oraz wdrożenie nowych regulaminów. Jak czytamy w punkcie 9 dyrektywy „W celu zapewnienia efektu odstraszającego grzywien, państwa członkowskie powinny ustalić w ustawodawstwach krajowych maksymalną wysokość grzywny za takie naruszenia na poziomie co najmniej 4 % rocznego obrotu przedsiębiorcy w państwie członkowskim objętym naruszeniem”. Zaś górną granicą za nieprzystosowanie się do nowych warunków będą oni mogli zostać obłożeni karą nawet do 10% obrotu.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe