fbpx Góra

audyt ux w sklepie internetowym

20 stycznia 2022 Bartosz Idzikowski

Ktoś mógłby pomyśleć, że sama rozpoznawalność w Internecie, rozwijanie własnej marki na portalach społecznościowych czy inwestowanie w reklamy to rzeczy wystarczające, by potencjalni „zakupowicze” z uśmiechem na twarzy odwiedzali witrynę i decydowali się na nasze produkty. Nie do końca tak jednak jest. Nie możemy zapomnieć o bardzo istotnym aspekcie sklepu jakim jest jego funkcjonalność i intuicyjność robienia zakupów. Jednak jak to ocenić? Właśnie w takim momencie na scenę wchodzi audyt UX w sklepie internetowym (User Experience).

Czym jest audyt UX w sklepie internetowym?

Mówiąc krótko i zwięźle: jest to analiza przeprowadzana przez ekspertów z branży, mająca na celu sprawdzić czy nasza strona jest odpowiednio przystosowana do naszej działalności, jak i potrzeb klientów. Audyt pomaga również przybliżyć nam to, jakie oczekiwania mogą mieć potencjalni konsumenci i odwiedzający stronę, jak bardzo jest ona przystępna dla nich i czy wymaga poprawy lub dalszych udoskonaleń.

Oczywiście nie bada on naszego sklepu pod każdym możliwym kątem, lecz skupia się na kluczowych kwestiach, do których możemy zaliczyć czytelność i zrozumiałość treści na stronie, kompozycję głównej strony, jak i jej intuicyjność, wygląd i design przycisków i odnośników czy też to, w jaki sposób prezentuje się nasza strona w formie mobilnej. Do tego dochodzą również elementy związane z przeprowadzaniem transakcji, jak czytelność formularzy, łatwość dokonywania płatności, analiza procesu zakupowego na różnych urządzeniach.

Ile kosztuje audyt UX w sklepie internetowym?

Rzecz jasna wszystko zależy także od tego do jakiej firmy zwrócimy się o przeprowadzenie takiego audytu i jakim budżetem dysponujemy. Często eksperci oferują różne pakiety. Od standardowego przebadania podstawowych mechanizmów i treści, po kompleksowe i szczegółowe sprawdzenie wszelkich aspektów związanych z użytkowaniem strony.

Cały ten proces, w zależności od wybranego rodzaju usługi, może potrwać od kilku do kilkudziesięciu dni. Po przeprowadzeniu i zakończeniu audytu otrzymujemy pełny raport z błędami oraz rekomendacje. Wszystko to, ma przyczynić się do zwiększenia komfortu użytkownika, a co za tym idzie, naszych usług i w konsekwencji doprowadzić do wzrostu sprzedaży.

Audyt UX – warto?

Podsumowując, co możemy powiedzieć o audycie UX i dlaczego jest tak ważny dla rozwoju w branży eCommerce? Jest obiektywnym spojrzeniem z zewnątrz na naszą witrynę. Pozwala swobodniej wyłapać potencjalne błędy przez audytorów. Możemy wybrać rodzaj pakietu usług w zależności od naszych potrzeb oraz przygotowanego budżetu. Pozwala zwiększyć zaangażowanie klientów oraz zatrzymać ich na dłużej, co jest najważniejszym elementem całej układanki, gdyż na końcu całego tego procesu najważniejszy jest w końcu usatysfakcjonowany naszymi usługami klient.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe