fbpx Góra

Co to jest Google Trends? Jak z niego korzystać? - Binarest

13 kwietnia 2023 Bartosz Idzikowski

Google Trends pozwala na zapoznanie się z preferencjami i potrzebami internautów. Zebrane dane pomagają tworzyć efektywne reklamy i treści, które będą dopasowane do ich oczekiwań. To narzędzie niezbędne, gdy chce się zwiększyć skuteczność swoich działań w sieci.

Czym jest Google Trends?

Google Trends to narzędzie, które zostało opracowane w 2006. roku. Jego najważniejszym zadaniem jest wskazywanie, jak i kiedy wybrane hasła czy słowa kluczowe były popularne w wyszukiwarce. Analizuje więc zachowania internautów i weryfikuje częstotliwość wyszukiwań w określonym czasie. Przedstawia informacje na temat najpopularniejszych lokalizacji geograficznych, popularnych fraz kluczowych oraz zmian, jakie w wyszukiwaniu zachodziły w kontekście konkretnych państw, regionów, miast czy województw. Porównywanie fraz kluczowych i mierzenie ich popularności oceniane jest w skali od 0 do 100, gdzie 100 to największa popularność. Dane przedstawiane są na wykresach. Jest to narzędzie, które szczególnie przydaje się w branżach sezonowych, gdzie ważne jest, w jakim momencie rozpocząć sprzedaż, by trafić do jak największej grupy potencjalnych klientów.

Skąd Google Trends czerpie dane?

Google Trends pobiera dane z wyszukiwarki internetowej, wyszukiwarki Google Grafika, zakupów Google oraz z YouTube. Za każdym razem, gdy użytkownik wpisuje hasła do wyszukiwarek, dane te są gromadzone, a później poddawane analizie i zestawiane ze sobą. Google archiwizuje wszystkie dane na temat wyszukań i później je grupuje. Dzięki temu skuteczność pomiarów jest wysoka, a Google Trends może pokazywać zmiany zainteresowania wybranym tematem w dłuższych odcinkach czasowych oraz w konkretnych lokalizacjach.

Do czego wykorzystać?

Dane pozyskiwane z aplikacji można wykorzystać przy tworzeniu stron internetowych, podczas sprzedaży produktów czy usług online lub do pozycjonowania. Doskonale sprawdzą się także w mediach społecznościowych. Chcąc tworzyć wpisy, publikując i materiały zgodne z bieżącymi trendami, analiza z Google Trends jest bardzo przydatna, a przede wszystkim darmowa. Pokazuje, jakie tematy wybrać, by zachęcić użytkowników do interakcji oraz które kwestie są dla internautów najbardziej istotne w danym momencie. Dzięki temu tworzone publikacje, sprzedawane produkty lub usługi trafią na podatny grunt i szybko zostaną zauważone w sieci. Analiza narzędzia pozwala ocenić, kiedy jest najlepszy okres na promowanie i sprzedaż produktów, a więc kiedy użytkownicy interesują się danym tematem. Można określić, w jakich regionach trend jest szczególnie popularny, a tym samym lepiej zaprojektować sprzedaż i działania promocyjne. Google Trends pozwala zaprogramować harmonogram działań marketingowych i sprzedażowych tak, by osiągnąć najlepsze wyniki.

Google Trends analizując hasła i dane wpisywane do wyszukiwarki, wskazuje na częstotliwość wyszukiwania informacji o produktach, usługach czy markach. Tworząc działania promocyjne, wprowadzają na rynek nowe rozwiązania. Bez tego trudno budować silą markę i pozycję na rynku.

W Binarest opowiemy Ci jeszcze więcej. Napisz do nas.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe