fbpx Góra

Email marketing jesienią - Binarest

15 września 2022 Bartosz Idzikowski

Jeżeli w swojej strategii marketingowej prowadzisz komunikację mailingową to doskonale wiesz, że musi być ona zbieżna z zapotrzebowaniem odbiorców i kontekstem sytuacyjnym, a jeśli jeszcze tego nie stosujesz to… w tym artykule dowiesz się dlaczego warto oraz jak poprawnie poprowadzić e-mail marketing w jesiennym okresie. W jaki sposób dotrzeć do swojego odbiorcy tak, aby osiągnąć przy tym najlepszy możliwy efekt?

Jesienne kampanie email marketingowe

Budując strategię marketingową poprzez wszystkie dostępne kanały komunikacyjne należy brać pod uwagę okres, w którym ma obowiązywać dana kampania. Z tego właśnie względu marketing jesienią będzie różnił się od tego stosowanego latem czy wiosną, ponieważ potrzeby oraz zachowania odbiorców będą różnić się podczas każdej kolejnej pory roku. 

Rozpoczynając planowanie jesiennego e-mail marketingu zacznij od rozpoznania kontekstu,
a konkretnie przenalizuj dokładnie, które towary lub usługi oferowane przez Twoją firmę będą w tym okresie atrakcyjne dla klienta. Jeżeli prowadzisz sklep z ubraniami lub obuwiem, to nie będzie to dla Ciebie wielki problem – wystarczy, że oprzesz działanie na promocji sezonowych produktów z jesiennej kolekcji, czyli butów czy kurtek, do których odniesiesz się w przesyłanych do grupy docelowej treściach oraz grafikach. Czas jesieni sprzyja spędzaniu czasu w domu, dlatego dość łatwo można ograć też takie produkty, jak książki czy też gry komputerowe lub planszowe, które idealnie wpiszą się domową aktywność.

Trochę gimnastyki może spotkać Cię, jeżeli Twój asortyment nie do końca współgra z tym, co dzieje się za oknem, jednak w tym przypadku z pomocą mogą przyjść święta lub ważne wydarzenia w najbliższych tygodniach – świetnym przykładem jest tu Halloween, przy okazji którego można nieźle podkręcić sprzedaż słodyczy, kostiumów bądź artykułów papierniczych przydatnych do wykonania ozdób czy też przebrań dla dzieci. Jeżeli Twoja działalność w żaden sposób nie może nawiązać do zmian pogody lub istotnych wydarzeń, to gotowym i skutecznym rozwiązaniem będą proste tricki, takie jak jesienne opakowania lub kody promocyjne ze słowami „jesień”, „fall” lub „autumn”.

E-commerce marketing – jesienne nawyki odbiorców

Jesienią pogoda robi się coraz mniej przyjemna, co skłania nas do spędzania większej ilości czasu w domu, a co za tym idzie – częściej korzystamy z komputera oraz smartfonów (jakbyśmy i tak mało używali ich w pozostałe pory roku….). Taki bieg zdarzeń sprzyja temu, aby robić zakupy, co warto wykorzystać do jeszcze lepszej ekspozycji oferty oraz marki w świadomości odbiorców. Im brzydsza pogoda, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoi odbiorcy spędzą dużo czasu przed ekranem monitora, dlatego trafną decyzją może być wykorzystanie prognozy pogody i zaplanowanie mailingu na moment najmniej sprzyjającej aury.

Zmiana pogody powoduje zmianę potrzeb Klientów, dlatego weź to pod uwagę podczas wyboru towarów, który chcesz wyeksponować w email marketingu. Jesień to często poszukiwania komfortu, ciepła i relaksu zamiast aktywności, dlatego lepszą sprzedaż uzyskasz w przypadku prezentacji ciepłego koca, swetra czy rozgrzewającej herbaty (lub też nieco mocniejszych sezonowych napojów) niż wtedy, gdy zaproponujesz nowe buty do biegania czy też sprzęt na biwak.

Na czym oprzeć jesienny mailing

Planując jesienny e-mail marketing warto stworzyć sobie kalendarz, w którym umieścisz najważniejsze oraz najciekawsze wydarzenia w nadchodzących tygodniach bądź miesiącach. Wspomnieliśmy już wcześniej o znanym na całym świecie Halloween, jednak warte uwagi będą też takie okazje, jak Dzień Nauczyciela (14 października), Adwent (1-24 grudnia) czy też Mikołajki (6 grudnia), wokół których również można zbudować ciekawą komunikację i podkręcić zainteresowanie odbiorców. Przeszukując internet napotkasz również mnóstwo mniej znaczących, ale równie kreatywnych „świąt”, takich jak Dzień Makaronu bądź Święto Wina, jednak zachowaj przy tym odpowiednią rozwagę i nie twórz strategii w oparciu o przypadkowe, niepasujące do Twojej firmy okazje – takie działanie przyniesie Ci więcej szkody wizerunkowej, niż realnych korzyści. Po więcej wskazówek zapraszamy do Binarest.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe