fbpx Góra

ile kosztuje stworzenie sklepu internetowego?

17 września 2021 Bartosz Idzikowski

W otaczającym nas świecie Internet to już nie tylko obszar wymiany informacji, ale przede wszystkim ogromna przestrzeń do rozwijania swojej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców postanawia nie tyle przenieść się do wirtualnego świata, co nawet zacząć już od niego. Co zatem skłania do założenia sklepu internetowego i czy jest to kosztowne przedsięwzięcie? Ile tak naprawdę kosztuje stworzenie sklepu internetowego? Zobaczmy sami.

Dlaczego sklep w Internecie jest tani i prosty? Bo jest prosty i tani!

No dobrze, żarty na bok, ale tylko połowicznie. Jeśli porównamy całkowite koszty założenia sklepu w rzeczywistości z tym wirtualnym, to możemy doznać nie lada zdziwienia, tym bardziej jeśli wcześniej się tym nie interesowaliśmy. Otóż największe różnice pojawiają się na samym starcie. 

Po pierwsze, w Internecie nie musimy się przejmować czymś, za co w klasycznych warunkach zapłacilibyśmy krocie, a mianowicie powierzchnia użytkowa naszego sklepu. Tutaj natomiast musimy się na samym początku skupić na dwóch podstawowych sprawach: celu działalności naszego przedsięwzięcia, a następnie wybory platformy e-commerce, która okaże się dla nas najbardziej przystępna. Dopiero tutaj zaczynają się nasze pierwsze koszty i mogą być one różne w zależności od naszych potrzeb. Od darmowych platform z ograniczonym wachlarzem możliwości, przez znacznie bardziej udoskonalone szablony za kilka tysięcy złotych, po w pełni profesjonalne i konkretnie dopasowane do naszych wymagań. Te ostatnie mogą już się wahać nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

3 filary – Domena, Hosting i SSL

Kiedy już znajdziemy odpowiednią platformę, to możemy skupić się na naszej domenie oraz hostingu. Tutaj koszty nie są wcale tak wysokie, jak by można wstępnie wnioskować. Domena z końcówką .pl to wydatek rzędu od kilkudziesięciu złotych w skali roku. Jeśli natomiast chcemy bardziej popularne, jak com, to musimy się przygotować na wydatek nie większy niż 100 zł.

Hosting również nie należy do elementów kosztownych. Jego ceny, w zależności od wielkości naszego sklepu i oferowanych usług, będą się wahać od 100 do 500 złotych w skali roku. 

Natomiast certyfikat SSL będzie świadectwem rzetelności naszego sklepu, a przy okazji ułatwi pozycjonowanie naszej strony. Jego koszt to około 80-100 złotych na rok.

Ostatnim elementem od strony czysto technicznej jest już zainstalowanie oprogramowania oraz konfiguracja sklepu. Jeśli zatem chcielibyśmy powierzyć to zadanie specjalistom, to musimy się liczyć z wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych.

Szata graficzna i przygotowanie produktów

Gdy już uporamy się z powyższymi punktami, to przychodzi czas na prostą, ale i długotrwałą pracę, a mianowicie udekorowanie witryny naszego sklepu. Ceny standardowych szablonów, które możemy zamówić zaczynają się od około 6 000 zł netto. Jeżeli chodzi o górne widełki to raczej nie istnieją. Do tego wszystkiego musimy także doliczyć przygotowanie opisów naszych produktów – im ich więcej, tym wyższa cena.

Poza tym, należałoby zainwestować również w takie funkcje jak płatności w witrynie, różne metody dostarczenia przesyłki czy regulaminy oraz RODO. 

Wszystko zatem zależy od naszych potrzeb i wymagań. Najważniejszym jednak jest to, że założenie sklepu internetowego w ostatecznym rozrachunku wyjdzie nam zdecydowanie taniej, niż w przypadku formy stacjonarnej. Czy teraz już wiesz ile kosztuje stworzenie sklepu internetowego?

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe