fbpx Góra

Marketing lokalnych klubów sportowych - Binarest

17 sierpnia 2022 Bartosz Idzikowski

Gdyby cofnąć czas o parę ładnych lat, to pomiędzy klubami profesjonalnymi i amatorskimi istniała ogromna przepaść nie tylko pod kątem sportowym, ale też marketingowym – mniej zaangażowane zespoły nie dbały o poprawność komunikacji, chwytliwość działań czy jakość publikacji. O ile poziomu sportowego wyrównać się nie da, to sposób komunikacji mniejszych lokalnych klubów mocno poszedł w górę i dziś nawet mniej znane organizacje potrafią robić kapitalną marketingową robotę. W jaki sposób rozbujać marketing lokalnego klubu? Za chwilę poznasz sposoby na marketing lokalnych klubów sportowych.

Po pierwsze: określ cel Twoich działań

Na początek musisz wiedzieć jedno – to, że zajmujesz się marketingiem małego, lokalnego klubu i nie obracasz dużymi kwotami przeznaczonymi na reklamę nie oznacza, że możesz pozwolić sobie na grę na pół gwizdka. Jeżeli zabierasz się za działania reklamowe sportowego klubu, to podejdź do sprawy na poważnie i przekonaj się, że osiąganie dobrych wyników na tym polu to również świetna zabawa.

Od czego zacząć? Przede wszystkim musisz określić cel działań marketingowych Twojego klubu. Jeżeli pierwsza myśl nie przyniosła Ci dobrej odpowiedzi, to możesz wybrać któryś (nie musi być jeden) z poniższych, które przewijają się najczęściej:

  • Chcesz, by Twój klub był bardziej rozpoznawalny w lokalnym środowisku.
  • Chcesz poinformować kibiców o wydarzeniu sportowym oraz zaprosić ich do udziału.
  • Chcesz przyciągnąć młodzież i dzieci do udziału w treningach w klubowej szkółce lub akademii.
  • Chcesz zachęcić kibiców lub sponsorów do wsparcia finansowego.
  • Chcesz wykreować pozytywny wizerunek klubu wśród kibiców i lokalnej społeczności.

Po drugie: określ grupę docelową

Kiedy już wiesz, jaki cel będzie przyświecał Twoim działaniom marketingowym warto określić grupę docelową, do której trafić ma komunikacja. Wiele klubów grono swoich fanów traktuje bardzo ogólnie, co często jest błędem i niepotrzebnym generalizowaniem. Możliwe, że większość Twoich kibiców to młodzież, a Ty nie idziesz z duchem czasu i zamiast działać w internecie wybierasz ogłoszenia w miejscowej prasie lub plakaty na słupach. Z drugiej strony, na mecze Twojego zespołu mogą przychodzić głównie starsi, mniej obeznani w technologii kibice, którzy nie będą potrafili na bieżąco zdobywać informacji poprzez korzystanie z laptopów czy smartfonów.

Stworzenie profilu potencjalnego kibica oraz grupy docelowej pozwoli Ci na dotarcie do jak największej liczby osób za pomocą znanych im środków przekazu. Nie musisz oczywiście ograniczać się do starszych lub młodszych, albo do kobiet lub mężczyzn – stwórz profile dla każdej możliwej grupy i dobierz odpowiednią komunikację. Ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie charakterystycznej persony kibica, która będzie pojawiać się w komunikacji – określ jej płeć, wiek, wykształcenie, system wartości, potrzeby, a nawet nadaj jej imię, czego efektem będą np. 25-letni Adam lub 60-letnia Grażyna, z którymi poszczególne grupy odbiorców będą mogły się utożsamiać.

Po trzecie: wybierz narzędzia marketingowe

Niby jest to oczywiste, a jednak często bardzo lekceważone – rzetelnie prowadzona strona internetowa oraz dobrze rozwinięte social media to absolutna podstawa i konieczność! Założenie fanpage’a na Facebooku, Instagramie, TikToku czy Twitterze nic nie kosztuje, a pominięcie tych mediów to marketingowy strzał w kolano. Za pomocą tych kanałów możesz (a nawet musisz) codziennie komunikować się ze swoimi kibicami i przekazywać im najróżniejsze treści – od wzmianek o historii klubu poprzez relację z treningów i meczów aż po galerię zdjęć lub śmiesznych filmów z ostatniego eventu organizowanego przez klub. Tutaj Twoja wyobraźnia nie musi znać granic – myśl kreatywnie, wchodź w jak największą interakcję z gronem fanów oraz stawiaj na chwytliwe treści angażujące do działania Twoich odbiorców. Pamiętaj, że przyciąganie fanów, budowanie z nimi relacji oraz zaproszenie do działania to sprawdzony sposób na to, aby zostali z Twoim klubem na dłużej! Działaj tak, aby odbiorcy komentowali Twoje posty i udostępniali je dalej, aby zwiększyć ich zasięg, jednak nie przesadzaj z długością treści – zbyt obszerne wpisy prędzej znudzą czytelnika, dlatego tego typu treści umieszczaj na stronie internetowej.

Myślisz, że nie dasz sobie rady z wrzucaniem postów i zdjęć? Nie jest to trudne, ale natłok obowiązków rzeczywiście może sprawić, że będzie to już o jedno uszko w barszczu za dużo, dlatego albo poszukaj sprawnego marketingowca wśród swoich kibiców (będzie to dla niego spora radość i wyróżnienie), albo po prostu odezwij się do specjalistów w tej kwestii. Agencja Binarest nie tylko doskonale zna się na branży e-commerce i marketingu, ale przy tym współpracuje na co dzień z klubami i sama wyczynowo uprawia sport (nasi ludzie to piłkarze czy szczypiorniści), dlatego powierzenie nam kwestii reklamy Twojego klubu będzie strzałem w dziesiątkę. Marketing lokalnych klubów sportowych to dla nas „chleb powszedni”.

Pozostałe wskazówki marketingowe dla lokalnych klubów

  • Zaangażuj w działania zawodników oraz trenerów klubu – ich obecność w materiałach oraz akcjach marketingowych to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi kibiców.
  • Korzystaj z komunikatów „tu i teraz”, takich jak Instastories czy relacji na Facebooku – pozwoli to kibicom poczuć się, jakby byli w samym centrum wydarzeń.
  • Stosuj ankiety lub quizy, w których konieczna będzie aktywność fanów – pozwoli to zwiększyć zasięg i popularność komunikacji.
  • Stosuj posty cykliczne – wybierz daną tematykę (np. przedstawienie kolejnych zawodników lub „lekcja historii klubu”) oraz konkretny dzień, w który ukazywać się będą posty. Pozwoli to zbudować wśród fanów coś w rodzaju oczekiwania, tak jak czeka się na następny epizod ulubionego serialu.
  • Dbaj o estetykę grafik i zdjęć – kibice zwracają uwagę na jakość, zatem nie pozwól, aby niedopracowany materiał stał się obiektem żartów w sieci.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe