fbpx Góra

Reklama w social media

4 lutego 2022 Bartosz Idzikowski

To trochę pytanie z gatunku tych oczywistych, na które niektórzy niechętnie odpowiadają. To trochę tak jak z metodą na schudnięcie. Każdy wie, że pierwszym krokiem jest „jeść mniej”, jednak wszyscy myślą, że jest na to jakaś magiczna receptura. Identycznie jest z promowaniem się w mediach społecznościowych. Niby każdy wie, że bez reklamy będzie to żmudna i długa droga, a jednak nie każdy chce do siebie dopuścić tej myśli, wszystkim dobrze znanej, że reklama jest dźwignią handlu. Oczywistym jest, że reklama jest skuteczna, ale czy reklama w social media przynosi dobre efekty?

Kampanie w social media

Mogłoby się wydawać, że zakupienie reklamy, to jedynie kliknięcie jakiejś ikony na stronce, następnie przelanie pewnej sumy pieniędzy, a dalej to już „niech się dzieje wola nieba.” Takie wyobrażenie jest jednak dalekie od tego czym są reklamy w sieci, ale może to i dobrze, gdyż nie są one aż tak chaotyczne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Jako przykłady niech posłużą nam dwa najpopularniejsze serwisy społecznościowe, w których można reklamować najróżniejsze produkty: Facebook (Meta) oraz Instagram. W obu przypadkach występuje wiele podobieństw, jednak różnią się one szczegółami oraz w sposobie docierania do odbiorcy. 

W jednym i drugim możemy dowolnie dostosować sposób promowania: jego czas, potencjalny zasięg, ilość dni wyświetlania reklamy. Dodatkowo dostajemy możliwość wybrania kilku słów-kluczy, które wiążą się z promowanym postem, a także pomocne narzędzie, jakim jest ustawianie grupy docelowej. Oba serwisy mają te same mechanizmy, choć po wielokrotnym sprawdzeniu jednego jak i drugiego może się wydawać, że Instagram jest znacznie bardziej intuicyjny – choć wiąże się to ze sposobem prezentowania treści, o czym za chwilę.

Kamanie reklamowe na Facebooku

Facebook zdecydowanie inaczej rozkłada proporcje promowanych postów, gdzie zdjęcie jest ważne, ale bez odpowiedniej treści są one w zasadzie bezwartościowe i giną gdzieś pośród reklam pokroju „zarób milion nie wychodząc z domu”. Tutaj liczy się to by znaleźć złoty środek, a wtedy nasza reklama trafi do znacznie szerszej publiki, niż w niepromowanym poście.

Reklama na Instagramie

Instagram zdecydowanie większą wagę przywiązuje do obrazu a nie do treści. Tutaj ludzie wybierają oczami. Po prostu musi się spodobać. Dopiero potem potencjalny odbiorca przechodzi do treści (jeśli w ogóle to robi). Niemniej i tutaj dobre zdjęcie, w połączeniu z promowaniem może zwiększyć nasze zasięgi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent!

Korzyści z reklam w social media

Po pierwsze, zwiększa nam liczbę odbiorców. Facebook ma prawie 3 miliardy aktywnych użytkowników, w Polsce ta liczba zaczyna powoli dobijać do 20 milionów. Oznacza to, że nawet przy niedużym nakładzie finansowym jesteśmy w stanie dotrzeć do ogromnej liczby osób. 

Po drugie, działa to na rozpoznawalność naszej marki czy produktu. W końcu jest to coś o co chodzi każdemu przedsiębiorcy, który chce zaistnieć w social mediach.

I po trzecie, jest to po prostu znacznie łatwiejsze, niż mozolne budowanie grupy odbiorców bez oparcia w reklamach. Kilka złotych nie zniszczy naszego portfela, a z pewnością ułatwi nam pracę nad naszym wizerunkiem.

Jeżeli nie chcecie „przepalić” swoich pieniędzy na nieskuteczną reklamę zgłoście się do Binarest. My „przepaliliśmy” już wystarczająco dużo. Ucz się na naszych błędach, nie na swoich. Reklama w social media to jeden z prostszych sposobów na pozyskanie nowych klientów.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe