fbpx Góra

5 grudnia 2021 Bartosz Idzikowski

Gdy ktoś zadaje sobie to pytanie, to wcześniej z całą pewnością musiał przeczytać dziesiątki artykułów o zaletach jednego i drugiego rozwiązania. Nie ma co się dziwić, gdyż jest to jeden z pierwszych wyborów, jaki musimy podjąć na początku drogi do stworzenia sklepu internetowego z prawdziwego zdarzenia. Dlatego też, po krótce, opowiemy Wam, która z tych opcji jest naszym zdaniem atrakcyjniejsza. Woocommerce czy Prestashop?

Na początek trochę teorii

WooCommerce to nic innego, jak wtyczka do znanego WordPressa. Dla mniej wtajemniczonych może być to lekkie zaskoczenie, gdyż platforma ta zdecydowanie bardziej kojarzyć się może z blogami lub stronami tematycznymi. Nic bardziej mylnego. Wtyczka działa tu bez zarzutu. 

Z kolei PrestaShop jest samodzielnym otwartym oprogramowaniem, które jest nakierowane przede wszystkim na sklep internetowy. Jedyne czego od nas będzie wymagać na starcie to po prostu własna domena oraz hosting. Jak widzimy, już na samym początku pojawiają się sporo różnice. Ciężko bez zagłębienia się w szczegółową specyfikację odpowiedzieć: Woocommerce czy Prestashop?

Woocommerce

Zacznijmy znowu od WooCommerce. Przede wszystkim, daje on nam znacznie szerszy wachlarz możliwości, a to za sprawą licznych wtyczek. To dzięki nim możemy swobodnie modyfikować sklep do naszych najróżniejszych potrzeb. Ponadto już w wersji podstawowej oferuje nam wiele mechanizmów. Od nakładania rabatów na produkty, przez wybór jednego z wielu darmowych szablonów, po stałe rozszerzanie możliwości naszej witryny. Głównie za sprawą aktywnej społeczności korzystającej z platformy.

Nic nie stoi również na przeszkodzie żeby zainwestować trochę pieniędzy, gdyż forma ta oferuje nam liczne, niebanalne udogodnienia i dodatki, które możemy swobodnie ze sobą komponować.

Najważniejszą funkcjonalnością jest intuicyjne pozycjonowanie naszego sklepu. Wtyczki wspierające SEO są również dostępne za darmo, co niekiedy już może wystarczyć, by nasza strona pojawiała się wysoko w wyszukiwarce Google. Nawet najprostsze Yoast CEO ułatwi nam niesamowicie pracę. Stosując się do wytycznych jesteśmy w stanie wywindować naszą stronę na pierwszą stronę wyszukiwani i to w zasadzie bez wydania ani złotówki.

Prestashop

Jak sytuacja wygląda w przypadku PrestaShop? Mówiąc dyplomatycznie – inaczej. Na pewno nie można tej formie odmówić funkcjonalności, gdyż i tu asortyment oferowany nam przez ten model jest atrakcyjny. Dodatkowo jest to stosunkowo intuicyjna platforma i raczej każdy, po dłuższym bądź krótszym wdrożeniu, będzie w stanie ją ogarnąć. Niemniej, nie oznacza to, że nie brakuje w niej problemów. Nierzadko jednak użytkownicy stwierdzają, że jest to opłacone nieco gorszą wydajnością. Można by wręcz powiedzieć, że mnogość opcji, która jest atutem stała się zarazem przekleństwem. Objawia się to nawet w takich banałach, jak długość ładowania strony. Wszystko to wedle prostego wzorca: więcej rozgałęzień i podstron równa się dłuższemu wczytywaniu. 

Nieco bardziej ubogo, w stosunku do WordPressa, wypada także kwestia szablonów, gdzie tych darmowych jest po prostu mało. Dodatkowo należy też pilnować się przy ich kupowaniu, gdyż do ewentualnych modyfikacji będzie wymagana znajomość języka Smarty.

Z technicznych mankamentów, problemy sprawia również brak wstecznej kompatybilności niektórych wersji. Sprawić to może, że przesiadając się z jednej na drugą będziemy zmuszeni do stawiania całego sklepu od nowa.

Co zatem wybrać, Woocommerce czy Prestashop?

Obu nie można odmówić funkcjonalności, popularności oraz wsparcia społeczności. Jednak przy zestawieniu wad i zalet obu platform, model oparty o WordPress wypada bardziej atrakcyjnie. Nie tylko daje nam szerszą gamę rozwiązań, nawet w wersji darmowej, niż ma to miejsce w przypadku PrestaShop. Przede wszystkim jego uniwersalność. Możliwość instalowania różnych wtyczek, ale też fakt, że jest on odpowiedni dla każdego. Doświadczone sklepy oraz „nowicjusze” chcący rozpocząć przygodę w branży e-commerce korzystają z tego rozwiązania. Woocommerce czy Prestashop? Binarest wybiera Woocommerce.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe