fbpx Góra

Sklep internetowy - podstawowe zasady budowania rentownej platformy sprzedażowej

26 kwietnia 2021 Bartosz Idzikowski

Dobry sklep internetowy powinien funkcjonować jak zdrowy organizm, w którym jeden element ma wpływ na działanie kolejnych. Zaburzenie jakiegoś układu nie spowoduje oczywiście natychmiastowego zawalenia się całej konstrukcji, jednak znacząco spowolni, a w skrajnych przypadkach nawet kompletnie zahamuje rozwój. Z tego właśnie powodu zajmując się tworzeniem lub optymalizacją sklepów internetowych należy pamiętać, żeby w równym stopniu rozwijać ich wszystkie najważniejsze obszary. Nie powinniśmy opierać sprzedaży tylko na jednym kanale, ponieważ e-commerce jest tak dynamiczną dziedziną handlu, że w każdej chwili coś, co przynosiło nam zadowalający poziom sprzedaży może spaść do poziomu, który nie zagwarantuje rentowności naszych działań.

Sprzedaż w Internecie to 3 podstawowe elementy

Sprzedaż internetową dzielę na 3 podstawowe etapy, a poniższy podział jest uproszczoną wersją mechanizmów, jakie rządzą światem e-commerce. Poznaj zasady budowania sklepu internetowego.

E-marketing

Online marketing diametralnie różni się od tradycyjnej formy reklamy. Najważniejszą różnicą jest tu model  komunikacji, gdyż w e-marketingu występuje model dwustronny, czyli interakcja z klientami. Warto pamiętać, że dziś mamy też dużo większą wiedzę o użytkownikach i potencjalnych klientach, a wszystko to dzięki analityce internetowej sprawiającej, że w pełni świadomy sposób możemy kierować treści do konkretnych grup odbiorców. Kolejną różnicą, na którą warto zwrócić uwagę jest też koszt kampanii marketingowych, który przy prowadzeniu go w formie elektronicznej jest zdecydowanie niższy od tradycyjnych metod.

Bardzo istotną i wartą wspomnienia kwestią jest również mierzalność i możliwość dokładnej weryfikacji naszych działań marketingowych. W ich tradycyjnej formie określenie zbliżonej do rzeczywistości liczby odbiorców oraz reakcji na kampanię jest bardzo trudne, z kolei e-marketing posiada szereg sprawdzonych narzędzi analitycznych, które pokażą prawdziwą skuteczność działań.

Maska sklepu

Kierujemy się jedną, bardzo ważną i sprawdzoną zasadą – sklep musi być przede wszystkim czytelny, lepiej unikać wszelkiego rodzaju „upiększaczy”. Nie powinny pojawiać się w nim niepotrzebne elementy dodatkowe, które mogą odwrócić uwagę zakupową i zniechęcić odbiorcę. Im mniej kolorów, tym lepiej, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie maksymalnie trzech.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest sprzedaż, a jak potwierdzają dane, minimalizm to klucz do wysokich zysków. Nie możemy przy tym zapomnieć o jakościowej i przykuwającej uwagę oprawie graficznej, jednak trzeba mieć na uwadze, że wszystko musi być w pełni harmonijne i spójne. 

Kluczowy element sklepu internetowego to odpowiednio skonstruowana karta produktu. Użytkownicy zdecydowanie częściej lądują bezpośrednio na nie,j niż stronie głównej, dlatego przy jej projektowaniu największą uwagę przykładamy do tego obszaru sklepu. Im mniej etapów koszyka, tym lepiej. Warto zaimplementować także system rekomendacji oraz opinii, ponieważ takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia odbiór witryny przez użytkownika. 

Opieka posprzedażowa i okołosprzedażowa 

Nie sztuką jest sprzedać parę butów – sztuką jest, aby klient wrócił w przyszłości po następną. Kluczem do osiągnięcia tego jest odpowiednio działający Customer Service, który zajmie się klientem i sprawi, że ten poczuje się kimś wyjątkowym. Ewentualne zwroty czy też reklamacje zakupionych produktów powinny być obsługiwane w profesjonalny i transparentny sposób, co znacznie poprawia odbiór sklepu u konsumentów. Wdrożenie systemów ticketowych zdecydowanie usprawnia i zwiększa wydajność działu obsługi klienta, ponieważ kupujący zadając pytanie najczęściej oczekuje odpowiedzi tu i teraz. Mając tego świadomość warto postarać się o dobrze skonfigurowany system, którzy pozwoli obsługiwać kilka kanałów komunikacji jednocześnie.

Wybierz sprawdzoną agencję e-commerce

Wiele elementów musi zagrać, aby Twój sklep zaczął sprzedawać na przyzwoitym poziomie. Jak w każdym biznesie, tak i w e-commerce istnieje ryzyko, że mimo wszystko Twój projekt nie odniesie oczekiwanego sukcesu, jednak ryzyko to można minimalizować. Co jest kluczem do sukcesu w handlu internetowym? Zdecydowanie jest nim wybór sprawdzonego wykonawcy Twojej witryny. W firmie Binarest pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy na własnej skórze przekonali się o tym, jak ciężko odnieść sukces w tej branży. Podczas swojej pracy popełnili oni wiele błędów, jednak każdy z nich ich wzmacniał i pozwalał stawiać kolejne kroki naprzód. Zawsze pamiętamy o zasadach budowania sklepu internetowego. Nie ucz się na własnych błędach – my bardzo chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem, wprowadzimy w życie odpowiednie mechanizmy i pełną odpowiedzialnością zajmiemy się Twoim projektem.

Kategorie: Blog Media społecznościowe Partnerzy Sklepy internetowe Strony internetowe